Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία στις 19 Απριλίου 2024, η εσπερίδα της Θεματικής Ομάδας “Φυλο και κοινωνία” της ΕΚΕ με θεμα “Εμφυλες διαστάσεις στην αγορα εργασίας”.
Στην εκδήλωση συμμετείχαν με ομιλίες η Διευθύντρια του Εργαστηρίου Σπουδών Φύλου, Καθηγήτρια Μαρία Καραμεσίνη και η Καθηγήτρια Γεωργία Πετράκη στην ενότητα: Εμφυλες Ανισότητες και Επισφάλεια στην Εργασία”
Την Θεματική Ομάδα της ΕΚΕ συντονίζουν η Λάουρα Αλιπράντη και η Χρύσα Ζάχου.